Adidasa problem z czcionką

27-04-2018

Zamysł artystyczny niekoniecznie musi iść w parze w funkcjonalnością. Przekonujemy się o tym przy okazji podziwiania koszulek Adidasa na rosyjski Mundial. Zaskoczyła reprezentacja Japonii. Otóż napisy na koszulkach rywali Polaków w grupie H nie będą jednolicie białe, jak to zwykle bywało. Czcionka wypełniona będzie ujęciami... z kreskówki. Faktycznie Tsubasa rozsławił Japonię i jest chyba najsłynniejszym piłkarzem tego kraju ;), ale pytanie czy to będzie dobrze wyglądać na koszulkach?

Poniżej widzimy zbliżenie z prawej strony - jeśli przyjrzymy się z bliska, efekt jest ciekawy: klatki z kreskówki na pewno przywołają wspomnienia z dzieciństwa u wielu fanów. Jak to jednak wyglądać będzie z daleka, widzimy po lewej stronie, na małym numerze z przodu koszulki. Nieczytelnie i raczej nieschludnie.

Napisy na koszulkach reprezentacji Japonii

Dodatkowo na tych samych koszulkach wystąpi w czasie Mistrzostw Świata problem, który dotyczy również innych reprezentacji grających w strojach Adidasa (np. Niemcy czy Hiszpania). Otóż niemiecki producent strojów przygotował na rok 2018 nowoczesną, prostą czcionkę. Tak nowoczesną i tak prostą, że miejscami nieczytelną.

Część liter jest do siebie bardzo podobna, np. A do R, K do H czy D do O. W efekcie jeden z użytkowników Twittera wskazał, że oglądając z dalszej odległości koszulkę reprezentanta Niemiec, nie wiedział czy widzi napis OAAXLEA? DARKLER? ORAHLEA? DAAHLER? ORAXLER? ORAHLER? A może DRAXLER? Wariantów jest zresztą znacznie więcej, zobaczcie zresztą Państwo sami:

Koszulka reprezentacji Niemiec DRAXLER

Czujni kibice wychwycili, że niektóre znaki są nie tylko do siebie podobne. Czasem są nawet identyczne, np. numer 2 oraz litera Z. Cóż, Adidas ma w tym sezonie zdecydowanie bardziej urozmaicone koszulki reprezentacyjne niż Nike. Ale z czcionką projektanci Adidasa się nie popisali...

Pytanie tylko co na to FIFA. Swego czasu UEFA zabroniła grać w LM kilku klubom w ich dedykowanych czcionkach, gdyż nie były zbyt wyraźne na tle np. pasów (m.in. Inter przyklejał pod numery jednolite tło). Czy czytelna jest czcionka Adidasa? Czy wyraźne będą napisy Japonii?